All Posts

1991 – Lt. Gen. Harold L. George

Harold Lee George was born in Somerville, Massachusetts, July 19, 1893. While attending George Washington University, Washington D.C., on May 21, 1917, he was commissioned a second lieutenant of Cavalry in the Officers’ Reserve Corps. Entering Officers’ Training Camp at Fort Myer, Virginia he was ordered to active duty that June 5th, and resigned his Cavalry commission on October 13th.

Enlisting as a Flying Cadet that December 8th, General George was graduated from the School of Military Aeronautics at Princeton University, and assigned to Love Field, Texas, for flying training. On March 29, 1918, he was graduated from flying school and commissioned a second lieutenant in the Aviation Section, Signal Corps.

Going to France that September, General George was assigned to the Seventh Aviation Instruction Center at Clermont, France, and two months later he joined the 163rd Bomb Squadron on the Meuse Argonne Front. In January 1921 he was assigned to the 49th Bomb Squadron at Kelly Field, Texas, joining the 14th Bomb Squadron at Langley Field, Virginia, that June and that October he was transferred to Aberdeen Proving Ground, Maryland.

Ordered to Washington, D.C., in August 1925, General George was appointed chief of the Bombardment Section, Operations Division, in the Office of the Chief of Air Corps. He served with the Fifth Composite Group at Luke Field, Hawaii, from July 1929 to September 1931. Entering the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Alabama, he was graduated in June 1932, remaining there as chief of bombardment instruction for two years and then Director of Air Tactics and Strategy for two years. He entered the Command and General Staff School at Fort Leavenworth, Kansas, in August 1936, and was graduated the following June.

Returning to Langley Field, Virginia, General George assumed command of the 96th Squadron, and later the Second Bomb Group the first group to be equipped with the Flying Fortress. On July 14, 1941, he was appointed Assistant Chief of Staff for War Plans of the newly created Air Staff, and in that capacity headed a board of officers who prepared the air plan for the air war against Germany.

Assuming command of the Air Corps Ferrying Command in March 1942 (redesignated the Air Transport Command that June 20th), on March 12,1946, General George assumed additional duty as Director of Information for the Army Air Force. That September 21st he was appointed Senior Air Force Representative on the Military Staff of the United Nations. He retired from active duty on December 31, 1946.

General George then became President of Peruvian International Airways in Lima, Peru, until May 1948, when he joined Hughes Aircraft Company of Culver City, California, as Vice President and General Manager, resigning September 30, 1953. Shortly thereafter he was appointed Senior Vice President and Director of Ramo-Wooldridge Corporation of Los Angeles, California, a company engaged in advanced electronic and guided missile research and development.

Elected to the City Council of Beverly Hills, California, in April 1952, two years later General George was elected Mayor of Beverly Hills.

Recalled to active duty on March 1, 1955, General George was named Special Consultant to the Chief of Staff at Air Force Headquarters. He reverted to his retired status on November 4, 1955.

General George died on February 24, 1986, at the age of 92.

Lt. Gen. Harold L. George

Lt. Gen. Harold L. George